2 Eylül 2019

KİLO VERME SÜRECİNİZE YARDIMCI OLACAK 5 MUTFAK DÜZENLEMESİ

Uzaktan Eğitim Fitness Beslenme – KİLO VERME SÜRECİNİZE YARDIMCI OLACAK 5 MUTFAK DÜZENLEMESİ

Kilo verme ve kilo kontrolü, çağımızdaki birçok kişinin fiziksel durumuyla ilgili en çok ihtiyaç duyduğu konu. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme seçimleri, kilo alma sürecini hızlandırırken; kilo kontrolünü zorlaştırır. Egzersiz ve sağlıklı beslenme tercihlerini hayatınıza dahil ettiğinizdeyse, zaman zaman aklınız karışabilir ve doğru şekilde hareket etmekte zorluk çekebilirsiniz. Bugün, gerek uzaktan eğitim fitness programları ile ilgilenenler, gerekse de sağlıklı beslenmeyi daha pratik bir şekilde hayatına dahil etmek isteyenler için, mutfakta işinizi kolaylaştıracak 5 düzenleme taktiği vereceğim.

Az sonra anlatacağım minik düzenleme hileleri ile beslenme alanınızı optimize edebilir ve kilo verme hedefinize giden yolu daha iyi yönetebilirsiniz.

  1. SAĞLIKLI SEÇİMLERİ DAHA ÇOK GÖRDÜĞÜNÜZ, MERKEZİ YERLERE KOYUN.

Kilo verme veya kilo kontrolü hedefinize yardımcı olacak ve bu süreci baltalamayacak yiyecekleri mutfağınızda daha sık gördüğünüz, daha kolay erişebileceğiniz merkezi yerlere koyun. Sebzeler, meyveler, çiğ yemişler gibi sıklıkla kullanacağınız sağlıklı seçimler dolaplarınızın en önünde veya gözünüzle görebileceğiniz açık bir yerde olursa, bunlara erişmeniz kolaylaşır.

  1. İYİ BİR BAHARAT KOLEKSİYONU OLUŞTURUN.

Sağlıklı bir beslenme stilinde, her gün belirli miktarlarda protein, yağ ve karbonhidrata ihtiyaç vardır. Bunun için düzenli şekilde kırmızı ve beyaz etler, yumurta, sebzeler, baklagiller, yeşillikler ve dahasını tüketmeniz gerekir. Her gün aynı veya yakın besinleri tüketiyor olmak, bir noktada sizi sıkabilir ve farklı tatlar arayarak sağlıksız seçimlere yönelmenize neden olabilir. Bunun önüne geçmek ve sağlıklı besinlerinizi damak tadınıza uydurarak daima lezzetli kılmak için, baharatları kullanabilirsiniz.

  1. PORSİYONLANMIŞ PAKETLER OLUŞTURARAK FAZLA YEMENİN ÖNÜNE GEÇİN.

Yiyecek seçimleriniz sağlıklı da olsa, doğru porsiyonları tüketmek kilo kontrolü için son derece önemlidir. Örneğin, ara öğününüzde tüketeceğiniz badem, ceviz gibi yemişler veya bir porsiyon meyve, yemeniz gerektiğinden fazlasını yediğinizde hedefleriniz için harcadığınız çabayı baltalayabilir. Bu yüzden, özellikle tadını sevdiğiniz için yüksek miktarlarda tüketme ihtimalinizin daha fazla olduğu besinler için, tek porsiyonlu paketlemeler yapabilirsiniz. Böylece öğün vaktiniz geldiğinde tek bir paketi alarak, yalnızca yemeniz gereken miktarı yersiniz.

  1. BİR MUTFAK TARTISI EDİNİN.

Doğru porsiyonları tüketmek için, besinlerin almanız gereken gramlarda olduğuna emin olmalısınız. Göz kararı ölçerek porsiyonlama yaptığınızda, çoğu zaman olması gerekenden az veya fazla besin tüketirsiniz. Bu da özellikle makro besin hesaplaması yapılmış beslenme programlarında başarınızı engeller. Bu yüzden hala mutfak tartınız yoksa hemen bir tane edinin ve yemek hazırlamadan önce yiyeceklerinizi tartmaya başlayın. Bu şekilde doğru porsiyonları gördükçe, tartınızı kullanamayacağınız ortamlarda da, mesela dışarıda veya bir arkadaşın evinde, doğru miktarları göz kararı ile belirleme beceriniz artar.

  1. SAĞLIKSIZ SEÇENEKLERİ SINIRLI ŞEKİLDE VE TEK TİPTE BULUNDURMAYA ÇALIŞIN.

Kilo verme veya kilo kontrolü sürecinizde elbette ki beslenmenizin büyük kısmının sağlıklı tercihler üzerinden gerçekleşmesi, sizi hedefinize en hızlı ve etkili şekilde ulaştırır. Ancak zaman zaman canınız tadı güzel olan fazla şekerli veya yağlı besinler isteyebilir, ya da uzun süreli sağlıklı beslenme düzeninde ara ara kaçamaklar yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kontrolü kaybetmemek ve en önemlisi bunu alışkanlık haline getirmemek için mutfağınızdaki “kaçamak yapılacak” sağlıksız seçenekleri iyi yönetmek zorundasınız. Sağlıksız seçenekleri yalnızca sınırlı şekilde ve tek tipte bulundurarak kontrolü daha rahat sağlayabilirsiniz. Örneğin, buzdolabında yalnızca bir dondurma bulundurmak veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz akşam için çekmecede yalnızca bir paket cips bulundurmak gibi. Unutmayın, mutfaktaki abur cubur miktarınız ve seçenekleriniz arttıkça, onlara yönelme ve düzenli olarak tüketme ihtimaliniz de artar.

Kilo verme ve kilo kontrolü sürecinizi daha iyi yönetebilmeniz için 5 mutfak düzenlemesi taktiğini de aldığınıza göre, şimdi harekete geçme vakti! Sorularınız olursa yorumlara bırakabilir, fitness ve beslenme konulu diğer sorularınız için iletişim formundan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler 🙂

Yorum Yaz

*Zorunlu Alanlar Lütfen zorunlu alanları doldurun

*

*