21 Ağustos 2019

AVOKADONUN SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ÖNEMLİ YARARI

Uzaktan Eğitim Fitness Beslenme – AVOKADONUN SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ÖNEMLİ YARARI

Herkese merhabalar! Bugünkü blog yazım, beni bir süredir takip eden, tanıyan birçoğunuzun artık iyi bildiği, en sevdiğim ve beslenme programımda en sık bulundurduğum meyvelerden biri olan AVOKADO ile ilgili! Avokado ülkemizde çok yaygınca tüketilen bir meyve değil, hatta sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş olan; ancak hayatında hiç avokado yememiş olan kişiler dahi oldukça fazla. Ben bugün, gerek uzaktan eğitim fitness programlarım ile çalışan, gerekse birebir koçluk yaptığım öğrencilerim dahil olmak üzere yazılarımı okuyan herkes için, avokadonun bilmeniz gerektiğini düşündüğüm 5 önemli yararından bahsetmek istiyorum.

Avokado, diğer meyvelerden çok farklı; çünkü yüksek miktarda sağlıklı yağ içeriğine sahip. Üstelik diğer meyvelerde çeşitli miktarlarda bulunan şeker içeriği, avokadoda 100 gramda 0 gram; yani avokado şeker içermez.

Bu ilginç ve bir o kadar faydalı meyve ile ilgili bilmenizi istediğim, sağlık açısından 5 yararlı özelliğini şöyle sıralayayım:

  1. Avokado, 20 farklı vitamin ve mineral içerirken; kolesterol ve sodyum içermez, doymuş yağ oranı da düşüktür.
  2. Avokado, yüksek potasyum içeriği ile bilinen muzdan daha fazla potasyum içeriğine sahiptir. Potasyum, vücuttaki sinir ve kas fonksiyonlarının sağlıklı şekilde çalışması, hücrelerin doğru hareket etmesi için gerekli olan önemli bir elektrolittir.
  3. Avokadonun içerdiği yağın büyük kısmı “oleik asit” isimli bir tekli doymamış yağ asidinden gelir. Oleik asidin vücutta inflamasyonu azalttığı ve kanserle alakalı genler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.
  4. Avokado yağı ısı kaynaklı oksidasyona bir hayli dayanıklıdır. Bu yüzden pişirirken de kullanılabilecek sağlıklı bir alternatif oluşturur.
  5. Avokadonun düzenli tüketiminde kandaki kolesterol ve trigliserid oranlarını anlamlı şekilde azalttığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Yukarıda saydıklarım yanında daha saymadığım faydaları da bulunan bu değerli meyveyi beslenme düzeninize haftada en az 2 veya 3 tane olacak şekilde eklemenizi tavsiye ederim.

Bu noktada, yüksek yağ içeriğinden dolayı içerdiği yüksek kalori miktarına dikkat etmeli ve makro besin planlamanızı bozmayacak, diyetinizin geri kalanına uyum sağlayacak şekilde beslenme alışkanlıklarınıza eklemelisiniz.

Sağlıklı günler dilerim 🙂

2 Yorum

  1. Soner Yazar Ağustos 23, 2019 (8:49 pm)

    İrem Hanım ne kadar güzel anlatmışsınız. Muhteşem. Sizi her gün takip ediyorum. Başarılar..

    Cevapla Soner

Yorum Yaz

*Zorunlu Alanlar Lütfen zorunlu alanları doldurun

*

*