19 Ağustos 2019

DİYETİNİZİN PATRONU OLMAK İÇİN NOKTA ATIŞI İPUÇLARI

Uzaktan Eğitim Fitness – BESLENME

DİYETİNİZİN PATRONU OLMAK İÇİN NOKTA ATIŞI İPUÇLARI

Herkese selamlar! “İyi bir form tutmak için antrenman tamam ama önemli olan beslenme” diye duymuşsunuzdur hep, şayet ben sık duyuyorum. Böyle söyleyenler pek de haksız sayılmazlar. İyi bir antrenman programınız olduğunda, beslenme düzeninizi de optimize ederseniz, en iyi sonuçları almaya başladığınızı fark edeceksiniz. Bunun için mutlaka profesyonel destek almanızı tavsiye ediyorum. Uzaktan eğitim fitness paketleri veya birebir koçluktan hangisi size daha uygun geliyorsa mutlaka denemeli ve işinde uzman bir koçun oyunu nasıl değiştirebileceğini kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Ben bugün size, işin beslenme kısmıyla ilgili fiilen harekete geçmeyi nasıl kolaylaştırabileceğinizi anlatacağım. Yani, size özel olarak hazırlanmış bir beslenme programınız olduğunu varsayalım. Bu programı tamı tamına uygulamak ve tüm süreci olabildiğince pratikleştirmek için kullanabileceğiniz nokta atışı tavsiyeler vereceğim. Sıkılmadan, bıkmadan öğünlerinizi hazırlamak ve beslenme programınıza uyum sağlayabilmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

ALIŞVERİŞİ PRATİK HALE GETİRMEK

Bir beslenme programınız olduğunda, haftalık bazda hangi besinleri hangi miktarlarda tüketeceğiniz önceden bellidir. Bu, esasen alışverişinizi kolaylaştırır. Ancak marketteyken aklınızdan çıkacak bir malzeme yüzünden eve döndüğünüzde hazırlamanız gereken bir öğünü hazırlayamayabilir veya eksik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu oldukça sinir bozucudur. Bunun önüne geçmek için alışverişe çıkmadan önce şunları yapın:

  1. Haftalık olarak tüketeceğiniz besinleri “proteinler, yağlar, karbonhidratlar” olarak 3’e ayırıp, bir kağıda her kategori için kaç öğününüz olduğunu ve her öğünde kaç gram neye ihtiyacınız olduğunu hesaplayarak yazın.

Örneğin; 1 hafta için her gün 2’şer yumurtadan toplam 14 yumurta veya her gün 100 gramdan 2 öğün tavuk/hindi göğsü için haftalık 1400 gram tavuk/hindi göğüs gibi.

  1. Eğer baharatlar kullanacaksanız, pişirmek için sprey yağ, fırında pişirme kağıdı gibi ihtiyaçlarınız varsa, ayrıca su veya maden suyu gibi sıvı ihtiyaçlarınızı da almayı planlıyorsanız “diğerleri” başlığı altında bunları da listenize ekleyin.
  2. Markete girdiğinizde, listenizi çıkarıp kategorilerinizi tek tek tamamlayarak ve hiçbir şeyin gözünüzden kaçmamasını garantilemek için aldığınız her şeyin üstünü bir kalemle çizerek alışverişinizi tamamlayın.

GELELİM ÖĞÜNLERİ HAZIRLAMAYA

Artık eksiksiz olarak ihtiyacınız olan tüm malzemeleri aldığınızı varsayalım. Sıra öğünleri hazırlamaya geldiğinde, ben tek seferde 2 günlük olarak öğünlerinizi tamamen hazır hale getirmenizi tavsiye edeceğim; ancak illa her gün yeni pişmiş yemek yemeyi tercih ediyorsanız günlük olarak sabahtan da hazırlayabilirsiniz. Öğünleri hazırlarken şu adımları izleyin:

  1. 1 veya 2 günlük olarak toplamda yiyeceğiniz öğün sayısını ve bu öğünlerin neler içerdiğini hesaplayın.

Örneğin, 2 gün için, her gün 100 gramdan 2 öğün tavuk/hindi göğsü için toplam 4 öğün 100’er  gramlık tavuk/hindi göğsü gibi.

  1. Hesapladığınız miktardaki besinleri mutfak tartısı ile ölçüp pişirin ve öğünlerinize göre bölerek ayrı ayrı kaplarda porsiyonlayın.
  2. Önceden hazırlamış olduğunuz öğünleriniz biterken mutlaka bir sonraki günün veya sabahtan pişiriyorsanız o günün öğünlerini aynı sistem ile tekrar hazır edin. Unutmayın, eğer öğünleriniz hazır ve yanınızdaysa, beslenme programınıza bağlı kalma oranınız artacaktır. Programımızdan dışarı en sık, öğünlerimiz yanımızda değilse çıkarız.

Beslenme programınıza uyum sağlamayı kolay hale getirecek ipuçlarını öğrendiğinize göre, şimdi harekete geçme zamanı! Programınız varsa uygulamaya başlayacağınız andan itibaren kolaylıklar diliyorum 🙂 Yoksa size yardımcı olabilmem için buraya tıklayıp beslenme desteği de içeren FULL paketlerime göz atabilirsiniz. Sevgiler 🙂

Yorum Yaz

*Zorunlu Alanlar Lütfen zorunlu alanları doldurun

*

*