23 Ağustos 2019

SU TÜKETMENİZ İÇİN 8 NEDEN

Uzaktan Eğitim Fitness Sağlık – Su Tüketmeniz İçin 8 Neden

Herkese merhabalar! Bugünkü yazımda size suyun bazı faydalarını anlatacağım. Uzaktan eğitim fitness programları ile çalışıyor, birebir koçluk alıyor veya kendi başınıza antrenman yapıyor olabilirsiniz. Sıkı antrenmanlar, iyi bir beslenme, doğru miktarda dinlenmeyi de ekledikten sonra fitness hedeflerinize doğru yol almamanız pek mümkün değil. Ancak doğru miktarda su tüketmemek, gelişiminizi baltalamakla kalmaz; genel sağlığınız üzerinde de olumsuz etkiler doğurur. Suyun sağlığınız ve fiziksel gelişiminiz açısından faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

  1. BEYİN – Vücudun kontrol merkezi ve en önemli organlarından olan beyin, fonksiyonlarını sağlıklı şekilde sürdürmek için suya ihtiyaç duyar. Yeterli su tüketimi sağlanmadığında ve susuzluk süresi uzadıkça unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali ve sinirlilik belirtileri baş gösterir. Aynı zamanda algıda düşüş ve hareketlerin kontrolünde azalmaya kadar olumsuz etkiler yaşanabilir.
  2. BEYİN – Su, beynin %75’ini oluşturur. Bilim adamlarına göre, vücutta yeterince su ve besin olmadığında beyin stres altında hisseder; bu da gergin ve huzursuz bir ruh haline yol açar. Stresle savaşmak için yeterli su tüketimi çok önemlidir.
  3. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ – Yetişkin bir insan vücudunun %70’i sudur ve bu suyun 2/3’ü hücrelerin içinde, geri kalanı ise damarlarda, dokular arasında, sindirim sisteminde ve vücut boşluklarında bulunur. Az su tüketimi ve yüksek miktarda sıvı kaybına bağlı olarak vücudun sıvı dengesi bozulduğunda, bağışıklık sistemi güçsüzleşir, çeşitli hastalıkların görülme oranı artar.
  4. KALP DAMAR SAĞLIĞI – Yeterli miktarda su içildiğinde vücutta sağlanacak sıvı dengesi ile kanın hacmi ve basıncı dengelenir, akışkanlığı sağlanır. Böylece tansiyon sorunlarının yaşanma riski azalır. Yetersiz miktarda su tüketimi, kalp damar hastalıklarına ve tansiyon sorunlarına zemin hazırlar.
  5. SİNDİRİM SİSTEMİ – İyi çalışan bir sindirim sistemi için yeterli su tüketimi şarttır. Lifli besinler ile birlikte su, sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yeterince su tüketilmez ise sindirimsel problemler baş gösterir, kabızlık sorunu yaşanabilir.
  6. BÖBREKLER – Günlük olarak en az 2 litre su içmek, böbrek sağlığı için önemlidir. Yeterli miktarda su içilmediğinde toksik maddelerin vücuttan atımı zorlaşır. Böbreklerin görevini sağlıklı şekilde yerine getirmesi için vücudun susuz kalmaması gerekir.
  7. EKLEM SAĞLIĞI – Yetersiz su tüketimi nedeniyle eklem arası sıvısı azalır ve bu da eklem ağrılarına yol açar. Eklem aralarında kayganlık azaldığında, eklemler birbirine sürter ve önlem alınmaz ise eklem yüzeyleri aşınacağından kronik problemler oluşabilir. Sıvı tüketimi eklem sağlığı için de ciddi önem taşır.
  8. CİLT – Sağlıklı bir cilt için yeterli su tüketimi sağlanmalıdır. Yetersiz su tüketimi halinde cilt kurur, esnekliğini kaybeder, egzama ve mantar hastalıklarının oluşumu artar, ciltte çatlama ve kanamalar oluşabilir. Su tüketimi aynı zamanda sağlıklı saçlar ve tırnaklar için de önemlidir. Susuzluk halinde saç ve tırnaklar cansızlaşır, daha çabuk kırılır.

Yorum Yaz

*Zorunlu Alanlar Lütfen zorunlu alanları doldurun

*

*