24 Ağustos 2019

UYKUNUN 4 FAYDASI

UZAKTAN EĞİTİM FİTNESS SAĞLIK – UYKUNUN 4 FAYDASI

Herkese selamlar! Bugünkü blog yazım, sağlığımızı korumak ve fiziksel gelişimimizi maksimum düzeyde devam ettirebilmek için doğru antrenman ve beslenmenin yanında önem vermemiz gereken UYKU ile ilgili! Uyku, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme zincirini tamamlayan çok önemli bir faktör. Uzaktan eğitim fitness programları ile, birebir koçluk ile, veya kendi başınıza antrenman yapıyorsanız, bu yazıyı okuyup uyku düzeniniz için de harekete geçmenin tam zamanı.

İşte size bilimsel çalışmalarla da desteklenmiş olan, uykunun 4 faydası:

  1. KİLO KONTROLÜNÜ KOLAYLAŞTIRIR.

Araştırmaların gösterdiğine göre, az ve düzensiz uyuyan kişilerin gün içinde egzersiz yapmak ve sağlıklı besin tercihlerinde bulunmak için daha az enerjisi ve isteği oluyor. Dolayısıyla bu kişiler günlerini daha az hareket ve daha fazla alınan kalori ile geçiriyorlar. Üstelik gece uyanık kalınan her saatte de sağlıksız atıştırmalıklar tüketilme riski artıyor. Düzenli uyuyan kişilerde ise, gün içindeki enerji seviyesinin daha yüksek olmasıyla birlikte; egzersiz isteği ve sağlıklı beslenme tercihleri yapma oranı artıyor.

  1. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLÜ KALIR.

Düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde negatif etkisinin olduğu bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Az uyuyan kişilerin bağışıklık sistemi zayıflar ve bu da hastalıklara davetiye çıkarır. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığının düzenli uyuyan kişilerde, düzensiz uyuyan kişilere göre daha az görüldüğü doktorlar tarafından belirtilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için kaliteli uyku şarttır.

  1. DOKU VE ORGANLARDAKİ HASARLAR ONARILIR.

Uyku esnasında vücuttaki doku ve organlarda onarım süreci devrededir. Beyin, kalp ve damarlar gibi hayati dokuların onarımı ile birlikte, kasların da tamiri uyku sürecinde yapılır. Hem genel sağlık için, hem de fiziksel gelişim hedeflerine yönelik kas tamiri için düzenli uyku çok önemlidir. Az uyuyan kişilerde, vücut dokularındaki onarım eksik olarak sağlanmış olur.

  1. BEYNİN DAHA İYİ ÇALIŞMASINI SAĞLAR.

Bilimsel çalışmalar, yeterli miktardaki düzenli uykunun, beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu kanıtlar. Az uyku ile beyin etkili çalışamaz ve problemler ile baş etmede sorunlar yaşanabilir; huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik hali görülebilir. Beynin sağlıklı çalışması, sorun çözme kapasitesinin yüksek kalması ve daha iyi bir ruh hali için düzenli uyku büyük önem taşır.

Uykunun yukarıda bahsettiğim 4 önemini kavradıktan sonra, eğer siz de düzensiz uyuyorsanız, günlük 7-8 saat uykuyu hayatınıza dahil etmek için bugünden başlayarak bir adım atın. Uyku düzeni ile birlikte egzersiz ve beslenme ile ilgili destek almak isterseniz, uzaktan eğitim fitness paketlerimi inceleyebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim 🙂

Yorum Yaz

*Zorunlu Alanlar Lütfen zorunlu alanları doldurun

*

*