13 Eylül 2019

YÜZMENİN 8 FAYDASI

Uzaktan Eğitim Fitness Sağlık – YÜZMENİN 8 FAYDASI

Herkese merhabalar! Yaz tatilinin etkisinden yavaş yavaş çıkmaya başladık, şehre dönüşler devam ediyor 🙂 Üniversitesi geç başlayanlar veya tatilin son uzatmalarını yaşamak isteyenler için bugünkü blog yazımda, uzaktan eğitim fitness ile ilgilenen birçok kişiden aldığım “Tatilde nasıl egzersiz yapmaya devam edebilirim?” sorusuna yanıt olarak, yüzmeden bahsedeceğim. Tatildeyken, geçtiğimiz günlerde paylaştığım “Tatil Dostu Tüm Vücut Antrenmanı” yazımdaki gibi ekipman gerektirmeyen fonksiyonel egzersizleri yapabilir; ya da yüzmeyi programınıza dahil ederek, tatilin son günlerinin tadını çıkarırken aktif kalabilirsiniz.

Yüzmenin birçok sağlık faydası vardır ve çeşitli sağlık sorunları olan özel popülasyonlara dahi doktorların genellikle tavsiye ettiği bir aktivitedir. Şimdi, yüzmenin bilmenizi istediğim 8 önemli faydasına göz atalım! 🙂

  1. Yüzmek her yaşa ve kiloya uygundur. Karada yapılan sportif aktivitelerin bazıları, belirli bir yaşın altında veya üstünde kalan kişiler için uygun değildir. Aynı şekilde, yüksek kilolu olan kişilerin karadaki bazı sportif aktiviteleri yapmaları riskler taşır. Ancak su, yaş ve kilo faktörlerini büyük ölçüde ortadan kaldırarak herkese uygunluk sağlar.
  2. Yüzmede sakatlanma riski, karadaki egzersizlere oranla oldukça düşüktür. Hatta uzmanlar, ortopedik sorunlar yaşayan kişilere suyun içinde egzersizler önerir. Suyun içinde kaslar, bağlar ve tendonlar karadakine göre daha az zorlanır.
  3. Yüzme esnasında yatay olan vücutta, omurga üzerindeki baskılar azalır. Bel fıtığı olan kişilere doktorlar yüzmeyi özellikle önerirler.
  4. Yüzmek, sinir sistemi için de faydalıdır. Yüzerken simetrik hareket eden vücut, koordinasyon ve denge açısından gelişir. Vücut kontrolü artar.
  5. Yüzme, bir kardiyo egzersizidir. Kan dolaşımını hızlandırır, kalp sağlığına iyi gelir. Düzenli yüzme, dayanıklılığı ve oksijen kapasitesini artırır.
  6. Yüzme esnasında çok sayıda kas grubu birlikte çalıştığından ve uzun süreli olarak devam ettirilen bir egzersiz olduğundan, yüksek miktarda kalori yakılır. Kilo verme hedefi olan kişiler, burada harcadıkları kaloriyi doğru beslenme ile tamamlayarak hedeflerine yaklaşabilirler.
  7. Uzmanlar, yüzmenin iyi bir ruh hali getirdiğini savunurlar. Bu, suyun rahatlatıcı etkisi ile birlikte gelen bir artıdır. Yüzme esnasındaki ritmik nefes ve su sesleri, stresi azaltarak rahatlama sağlar.
  8. Tuzlu su, cilt için de iyidir. Cildin nem dengesini sağlar ve hücre yenilenmesini artırır.

Tüm bu sağlık faydalarından dolayı, denizde yüzmenin bu yıl için son uygun günlerini yaşarken, imkanınız varsa değerlendirin derim! 🙂 Sağlıklı günler.

Yorum Yaz

*Zorunlu Alanlar Lütfen zorunlu alanları doldurun

*

*